Publikováno

Recenze – Barefoot kotníkové boty Be Lenka Nord – Charcoal

Sehnat kvalitní boty, které podporují chůzi, a navíc vypadají stylově, je dost kumšt. Ale podařilo se! Jsou od značky Be Lenka, která vyrábí ergonomickou obuv, šátky a dětská nosítka na Slovensku. Po odeslání objednávky jsem se nemohla dočkat až přijdou, byl nejvyšší čas mít v botníku kotníkové zimní boty na procházky přírodou, protože zima klepe pomalu a jistě na dveře. Boty přišly obratem kurýrem a hned první dojem byl senzační.

Balení hodné narozeninového dárku

Úhledně a pěkně zabalená krabice s barefoot kotníkovými botami Be Lenka Nord – Charcoal připomínala narozeninový dárek, o to více se člověk těší balík rozbalit. A hned po otevření další překvapení v podobě závanu nasládlé vůně pravé kůže. Přesně takhle mají boty vonět, žádný odér z použitého lepidla nebo nepříjemný zápach gumové podrážky a použitých plastů. Prostě naprosto přirozená vůně kožených bot! Současně jsou tak strašně lehoučké, kdo by řekl, že jsou to zimní boty?

Jde se zkoušet!

I druhý dojem, který zahrnoval prohlídku lesklé a na dotek měkounké a příjemné kůže, by učitel klasifikoval na výbornou. A co potom zkoušení? Prostě fantazie! Noha do bot vklouzla naprosto přirozeně jako by se zkoušely plyšové bačkůrky na doma, a ne zimní boty do venkovních mrazů. Vnitřní stélka je vyrobená z příjemného fleecu, i v tenké ponožce je materiál příjemný na dotek. Nadto sednou jako ulité. Vybraná velikost 39 přesně padne na má chodidla s délkou 24,5 cm a šířkou 9,3 cm, je místo i na teplejší ponožku až začnou tužší mrazy. Kvituji i boční zip, obouvání je rychlé a bez nutnosti šněrování, jednoduše nasadit, zapnout a jde se!

Chůze jako po právě posekané louce

A první kroky? Naprosto senzační dojem, barefootová obuv přesně kopíruje terén a boty mají tenkou podrážku bez podpatku, takže jsou maximálně pohodlné a mají výtečnou stabilitu. S těmito botami jsem rozhodně nešlápla vedle, i když trpím koxartrózou kyčelního kloubu, cítím se v nich skvěle. A první ušlé kilometry ve městě a po cestě lesem jsou důkazem, že jsem vybrala nejlepší barefootové boty, které na trhu jsou. Chůze v nich je pohodlná a příjemná, k tomu se hodí k džínám pro volný čas i k sukni do práce. Vybraná varianta Charcoal je spíše tmavě šedá než do černa a rozhodně budou vypadat jen dobře naleštěné. A všichni, co milují barvy jako já, jistě vymění nudné černé tkaničky za žluté nebo červené, které k tmavě šedé ladí dokonale!

Proč začít nosit barefootové boty?

K rozhodnutí nosit tenhle typ bot mě přiměla skutečnost, že bez bot při procházce po pláži nebo po trávě se cítím dobře a nohy mě tolik nebolí, navíc musím při každém pohybu zohlednit poškozenou kyčel. A to je i důvod, proč nosím barefootové boty já, nohy mě v nich nebolí a zvládám i delší procházky přírodou bez potíží. Mají totiž tenounkou podrážku a jsou zcela poddajné, současně jsou rovné bez klenby a nárt i prsty nejsou pod tlakem jako v klasické šněrovací obuvi. Pro barefootové boty by se proto měli rozhodnout všichni, co mají potíže s koleny, kyčlemi nebo je často pobolívají záda.

Přirozeným pohybem pro zdraví

Právě záda nebo kolena mohou bolet i vlivem sportu, především při běhu ve špatné obuvi po asfaltovém povrchu. Podle odborníků je takový pohyb pro tělo devastující, mnohem vhodnější je pravidelná a každodenní chůze v kvalitní obuvi. A právě barefootové boty umožňují přirozený pohyb, tím spíše v přírodním terénu, kde lze naplno využít jejich potenciálu, díky kterému lze napravit špatné držení těla nebo posílit chodidlové svalstvo. Tenká a flexibilní podrážka nadto umožňuje zlepšovat rovnováhu a chůzí aktivovat svaly na celém těle.

Jaké barefootové boty zvolit na zimu?

Já si vybrala u značky Be Lenka pro zimní období zateplené barefoot kotníkové boty, které mají flísovou vložku. Zkoušela jsem je při teplotách od 5 do 10 stupňů Celsia a bylo mi při delší procházce dost teplo, takže budou ideální do mínusových teplot, vzhledem k přednímu šněrování si lze navíc vzít teplejší ponožky. Doporučuji boty pořádně naimpregnovat a kůži ošetřit krémem, já použila běžný, který se prodává v plechové krabičce, a boty vypadají i po chůzi ve spadaném a mokrém listí krásně. Stačilo je jen otřít hadříkem a zase se lesknou jako nové.

Jakou zvolit velikost barefootových bot?

Kotníkové boty Be Lenka Nord – Charcoal jsou unisexové, mohou je nosit muži i ženy a opravdu vypadají stylově ke kalhotám i dlouhé sukni. A jakou zvolit velikost u tohoto typu bot? Já jsem si vytiskla tabulku s chodidlem a přesně změřila délku a šířku podle návodu, z čehož vyplynula velikost číslo 39 a sedí opravdu perfektně. Kladně hodnotím i šířku, dostatek prostoru má i malíček, který mívám v jiném typu obuvi sevřený v ohybu a následně trpím na otlaky nebo mravenčení.

Hodnocení kotníkových bot Be Lenka Nord – Charcoal

Jaké dát po dvou týdnech nošení botám Be Lenka Nord – Charcoal hodnocení? Skvěle vypadají a dobře padnou, to je naprostý základ pro udělení nejvyšší možné známky. Kožené provedení je kvalitní a zdají se být odolné. Jsou maximálně pohodlné a jejich ergonomie odpovídá barefoot stylu, tenká podrážka výborně kopíruje terén. Střih tohoto typu obuvi mi navýsost vyhovuje, boty nikde netlačí a nohy nemají problém s rovnováhou. Prozatím nachozené kilometry v městském prostředí a po lesních cestách jsou důkazem toho, že jsem si vybrala správně a mohu se těšit na další zimní výpravy!

Info: Barefoot kotníkové boty Be Lenka Nord – Charcoal pro tuto recenzi poskytla Be Lenka https://www.belenka.cz/