Publikováno

Co je barefoot

Stopy bosých nohou

Barefoot je anglické slovo, které znamená naboso, bos či bosý. Barefoot obuv umožňuje věrné napodobení bosé chůze se všemi jejími pozitivy a zároveň chrání nohy před poraněním.

Módní trend, nebo zdravý životní styl pro naše chodidla? Obě odpovědi jsou správně. Barefoot obouvání se v posledních letech těší velkému zájmu téměř u všech generací. Rodiče kupují pro své ratolesti barefoot boty již od prvních krůčků. Mladí lidé hledají nejnovější designe svých oblíbených bosých bot. Starší generace i po letech chůze v klasických botách, postupně dávají přednost botám bosým, především kvůli jejich zdravotnímu hledisku. Co to tedy vlastně barefoot obuv je a jaké má pro nás výhody a nevýhody?

Bosé nohy často a pro všechny

Klasické boty nám přináší mnohá negativa a tak se není čemu divit, že lidé touží po změně. Vždyť co může být přirozenější než bosá noha. Už když se podíváme na dětskou nožičku plnou života a pohybu, která je mobilní od prstů až k patě, tak pochopíme, jak důležité je dát i našim dospělým nohám svou svobodu a přirozenost.

Moderní boty, tak jak je známe, mohou nohy deformovat a oslabovat. Naše nohy jsou odsouzeny k pasivitě a tím dáváme vzniku špatnému stereotypu jak chůze, tak i držení těla. Nejčastěji u nohou dochází k různým otlakům, deformitám, funkčním a strukturálním změnám. Vbočené palce a pokleslé klenby nohou. Kotníky v decentrovaném postavení a poté další problémy s tím spojeny, jako jsou bolesti kolen a kyčelních kloubů, páteře a další.

Výhody bosého obouvání

Jakmile dáme našim nohám šanci více chodit naboso, ať už v barefoot obuvi nebo bez ní, opět ožijí. Chodidla získají zpět svou pružnost, tvar a sílu, budou mobilnější a citlivější. Barefoot boty proto mají velké množství zdravotních výhod.

  • Svým tvarem odpovídají anatomii lidské nohy. Umožní noze volně se rozprostřít a plně využít funkci všech prstců a palce.
  • Díky ploché podrážce je noha v základním anatomickém postavení. Tak je umožněno správné zapojení příčné a podélné klenby nohy. Následně i zapojení celého osového aparátu.
  • Chodidlo při chůzi lépe vnímá povrch a využívá proprioceptivní funkce z plosky.
  • Jsou z příjemného a poddajného materiálu, navíc prodyšné a kůže v nich tak může lépe dýchat.

Chůze a její přirozenost

Chůze v barefoot botách, případně úplně naboso je svižná a tichá. Měkký došlap přes patu je následován kvalitním odvinutím chodidla a následným odrazem prstci a palcem do dalšího kroku. Noha má lepší schopnost termoregulace a celému tělu značí případné teplotní výkyvy. Klouby jsou v centrovaném postavení, svaly a klenby aktivní. Celkově je bosá noha velmi dobře tonizovaná a prokrvená. Je citlivější ke změně povrchu a plná vitality. Vrací se její přirozená schopnost pohybu a pružnosti.

Bosá obuv není pro každého

Přesto, že se tento trend může jevit jako fyzioterapeutický zázrak pro naše nohy, rozhodně není pro každého. Chůze naboso je sice jako taková pro naše chodidla velmi zdravá, avšak pravidelné nošení barefoot bot může mít pro každého jiný efekt. Záleží na stavu našich chodidel, kolen a kyčlí, terénu, ve kterém chodíme a stereotypu chůze. Nesprávně zvolená obuv totiž může ovlivnit mnohé.

Na ploché nohy a deformity s rozmyslem

Barefoot sice pomůže aktivně zapojit nožní klenbu, v případě však, že máme podélně či příčně plochou nožní klenbu, musí se s nošením začít pozvolna. Klenba nohy není zvyklá na takový zápřah a změněný stereotyp chůze v barefoot obuvi může našim nohám i uškodit. Z tohoto důvodu je tedy ideální nechat si plosky nohou nejdříve vyšetřit zkušeným podiatrem a zvážit spíše nošení kvalitní, prostorné, klasické obuvi spolu s vnitřní stélkou, a to především pro celodenní chození po městě. Chodit naboso v měkkém povrchu a cvičit fyzioterapeutické cviky. Bosé boty poté použít jako rehabilitaci a znovu zapojení našich nohou do zdravého a přirozeného pohybu.

Pouze pro zkušené běžce

Velkým trendem jsou i běžecké bosé boty, kde je nutno dbát na správnou techniku běhu, aby nedošlo ke zvýšenému přepínání bércových svalů a únavovým úrazům. Bosý běh vyžaduje jiné zapojení svalů chodidel a je náročnější, proto by každý zkušený běžec měl zvážit všechna pro i proti, poradit se s odborníkem a před vyběhnutím naboso podstoupit veškerá důležitá vyšetření a trénink.

Na tvrdém a rovném povrchu to nepřehánějte

Pro bosou obuv není rozhodně vhodné dlouhodobě chodit po tvrdém povrchu v rušných ulicích velkoměsta. Ideální tedy je vyrazit v barefoot obuvi do přírody a měkkého terénu, který našim chodidlům dodá potřebnou aktivitu bez zbytečného přepínání.

Za kvalitu si připlatíte

Jednou z nevýhod bosých bot je bohužel i jejich cena, která mnohdy činí až několik tisíc korun a může vás tedy překvapit. Nicméně za kvalitu a zdravé obutí se v mnoha případech vyplatí si připlatit. Pokud zvolíte minimalistický styl obouvání a nebudete mít doma desítky levných párů bot, které pro vaše nohy ideální nebudou, určitě nějakou tu korunu na kvalitní barefoot obuv ušetříte.

K nošení barefoot obuvi použijte selský rozum

Ne všechny klasické boty jsou špatné a na druhou stranu ne všechny barefoot boty jsou ideální. K nošení barefoot obuvi je určitě důležité použít selský rozum. Jako u všeho i zde platí pravidlo, že nic se nemá přehánět. Pokud tápete, jaké obutí bude nejlepší pro vás, určitě je dobré poradit se s odborníkem. Vědět v jakém stavu jsou vaše chodidla a zda je zrovna pro vás vhodné bosé boty nosit, kde a případně jak často. Především však poslouchejte své tělo a buďte vnímavý k tomu, co je ideální právě pro vás.

Zdroje:

žij naboso:

Česká obuvnická a kožedělná asociace (ČOKA):